WYDARZENIA PROMUJĄCE TRADYCJĘ, KULTURĘ I POTENCJAŁ GOSPODARCZY WIELKOPOLSKI ORAZ POLSKĄ HISTORIĘ I SZTUKĘ

Wesele Kaliskie

Wesele Kaliskie w PE

W PE Poseł stara się przybliżyć polską kulturę i tradycję. W czasie Prezydencji Polski zorganizował wystawę i wydarzenie otwierające „Wesele Kaliskie” promujące Wielkopolskę, które odwiedziło w PE ponad 1000 osób. Zaprezentowano wówczas bogactwo historyczne, kulturalne oraz potencjał gospodarczy Południowej Wielkopolski.Prezentacja Kalisza i okolicznych powiatów pod nazwą ‘Wesele Kaliskie’ rozpoczęła się od koncertu kaliskiego pianisty Witolda Janiaka pt. ‘od Chopina aż po Jazz.’ Witając gości Poseł do PE Andrzej Grzyb podkreślił, że Kalisz to miasto najstarsze w Polsce a zarazem ciągłe młode duchem. Południowa Wielkopolska to również ważne miejsce związane z twórczością F. Chopina, który koncertował w Antoninie. To miasto o długiej tradycji produkcji fortepianów oraz fascynacji jazzem. Kalisz zaznaczany już na rzymskich mapach szlaku bursztynowego, promując się w Parlamencie Europejskim podkreślił ten historyczny walor.  Po przejściu orszaku weselnego z darami samorządów i przedsiębiorstw południowej Wielkopolski nastąpił uroczysty bursztynowy toast wzniesiony przez gospodarza posła A. Grzyba oraz wiceprezydenta Kalisza Daniela Sztanderę. Prowadząca wieczór Monika Richardson, Polska Ambasador Bursztynu, zaprosiła zebranych gości do stołu weselnego, który łączył w sobie tradycję oraz nowoczesność. Swoje wysokiej jakości produkty zaprezentowały firmy z Kalisza i powiatu Kaliskiego: Pratt & Withney, Paula, Jutrzenka, Państwo Anna i Stanisław Lesieniowie, firma Pana Wawrzyniaka, gospodarstwo agroturystyczne Pana Jana Nowaka, Elena, z powiatu ostrzeszowskiego firmy Profi, Pollena, rodzinna firma Łuczak,z powiatu pleszewskiego; firma cukiernicza Państwa Vogt, oraz rodzinna firma Państwa Kaczmarków.  Prezentowane bogactwo kulturalne i turystyczne wzbogaciła kapela Furmany, która przyciągnęła uwagę muzyką oraz tradycyjnymi strojami. Wystawa kaliskiego fotografa Artura Bonusiaka pokazała kolejne odsłony miasta Kalisz zachęcając w ten sposób wszystkich uczestników do odwiedzin. Do PE wystawa przywieziona została z partnerskiego dla Kalisza miasta Hamm.Współpraca Kalisza i powiatów kaliskiego, ostrzeszowskiego oraz pleszewskiego przyczyniła się do sukcesu pięknej prezentacji. Zaproszeni goście, Posłowie oraz przedstawiciele instytucji europejskich wyrażali podziw dla oryginalności projektu

 

Smak wolności – polskie truskawki w PE

Polskie truskawki w PE

4 Czerwca 2014 roku, we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE, poseł do PE Andrzej Grzyb zorganizował wydarzenie upamiętniające 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce po II Wojnie Światowej pod tytułem „SMAK WOLNOŚCI – POLSKIE TRUSKAWKI W PE”. Uczestnicy ze wszystkich krajów UE mogli skosztować smaku polskiej wolności w postaci czerwonej Kaszubskiej Maleny zanurzonej w białej czekoladzie.

 

Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym

W 2018 r. z inicjatywy posła Grzyba w Parlamencie Europejskim zostało zorganizowane kolejne duże wydarzenie przybliżające polskie tradycje, tym razem związane ze Śiętami Wielkanocnymi – Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym. Do Brukseli przyjechali wówczas przedstawiciele 26 LGD z całego regionu. Była to doskonała promocja Polski, poprzez przybliżenie kultury, zwyczajów, pysznego jedzenia i rękodzieła. Ten wieczór na długo pozostał w pamięci wszystkich gości a o wydarzeniu mówiono jeszcze długo po jego zakończeniu.

 

Wystawa “Art Made with Fire. Lubomir Tomaszewski”

Wystawa “Art Made with Fire. Lubomir Tomaszewski” to projekt pod kuratorskim okiem Katarzyny Rij, który dzięki współpracy z posłem Andrzejem Grzybem zagościł w Parlamencie Europejskim. Wystawa miała na na celu zapoznanie międzynarodowej publiczności z unikatowym dorobkiem sztuki Lubomira Tomaszewskiego.

– Tomaszewski podobnie jak wiele osób z jego pokolenia, napotykał na dramatyczne doświadczenia życiowe. Jako młody człowiek walczył w powstaniu warszawskim, co odbiło duże piętno na jego życiu i twórczości – mówił poseł. 

Po wojnie Lubomir Tomaszewski studiował rzeźbę w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale jako niezwykle wszechstronny artysta, zajmował się także malarstwem i porcelaną. W 1966 r. Wyemigrował z Polski, z ojczyzny która tak bardzo różniła się od tego, o co walczył we wczesnych latach. Przybył do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności twórczej, a Nowy Jork od tego czasu był jego nowym domem. The New York Times nazwał go “rzeźbiarzem ruchu”, a krytycy sztuki podkreślają jego wielką zdolność wyrażania i przekazywania emocji.

-Dzisiaj, w czasach gdzie w stosunkach transatlantyckich pojawia się coraz więcej ognia i furii, tym co nas martwi jest myśl, że jedynym co możemy po sobie pozostawić jest dym – zakończył poseł Grzyb zapraszając do podziwiania dzieł, które świadczą o tym, że zarówno Europejczyków, jak i Amerykanów łączy ten sam ogień, poruszający ducha, który płonie w naszych sercach.

Dzięki sprowadzeniu do Europy ponad 100 rzeźb oraz obrazów tworzonych ogniem i dymem na wystawie w Parlamencie Europejskim publiczność miała okazję zapoznać się z nieznanymi dotąd pracami artysty. Ogień i dym w rękach Lubomira Tomaszewskiego stały się narzędziem twórczym. Jakie efekty udało mu się osiągnąć i jakie emocje wywołać miłośnicy sztuki mogli oceniać na wystawie w sali JAN 3Q Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2018 r.

 

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?