Zgazowanie odpadów komunalnych

Parlament Europejski pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi polityki śmieciowej. Jednym z obowiązków, który zostanie złożony na samorządy będzie konieczność kompostowania odpadów organicznych. Zaproponowałem, aby jedną z możliwości zagospodarowania odpadów komunalnych było zgazowanie – mówi Andrzej Grzyb, poseł PSL do Parlamentu Europejskiego.

Według założeń tzw. gospodarki cyrkulacyjnej, w ciągu najbliższych kilku lat kraje członkowskie będą musiały nie tylko odzyskiwać większą ilość odpadów, ale też zredukować ich ilość. Stąd poprawka prezesa PSL w Wielkopolsce do dyrektywy, która przez Parlament Europejski będzie rozpatrywana w połowie listopada.

(…)

– Jednym z podstawowych obowiązków, który zostanie złożony na barkach konsumentów i samorządów będzie konieczność kompostowania odpadów organicznych. Dlatego zaproponowałem by jedną z możliwości ich zagospodarowania było zgazowanie. Nie tylko odpadów organicznych komunalnych, ale również pochodzących z gospodarstw domowych, parków, zieleńców i by dołączyć do tego osady ściekowe – mówi Andrzej Grzyb.

Przyznaje, że co do zasady kompostowanie jest lepszą metodą zagospodarowania odpadów komunalnych, ale nie wszystkie odpady organiczne nadają się do kompostowania np. ze względu na zanieczyszczenia. Jeżeli nie zostaną zapewnione możliwości przetworzenia ich na biogaz będą musiały zostać zutylizowane w inny sposób, lub po prostu składowane (a składowanych odpadów również będzie się wydzielał metan).

Według planów przepisy zaczną obowiązywać w 2025 roku. Poprawka złożona przez Andrzeja Grzyba jest jedną z 1 500, które będą omawiane w Brukseli w połowie listopada. Zgodnie z dyrektywą dotyczącą gospodarki cyrkulacyjnej odzyskiwanie odpadów ma sięgnąć nawet 65 proc. Komisja Europejska chce by ten wskaźnik był o 5 proc. wyższy.

– Chcemy by ten wskaźnik uwzględniał ilość wytwarzania nieczystości. Jest to o tyle ważne, że statystycznie w Polsce wytwarzamy na głowę około 300 kilogramów śmieci i jest to o połowę mniej odpadów niż w krajach uprzemysłowionych – dodaje Andrzej Grzyb.

(…)

Przeczytaj cały artykuł na portalu gospodarczym wnp.pl

na ten temat także na stronie:

http://www.rc.fm/polityczne

http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/spoleczne

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?