Kalisko – mołdawska współpraca

Kalisko – mołdawska współpraca, efekt dobrze realizowanego programu „Partnerstwa Wschodniego”

 

Spotkanie podsumowujące współpracę polsko- mołdawską odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Projekt realizowany wspólnie przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” oraz mołdawskie Stowarzyszenie Civis polegający na promocji współpracy obu krajów dał efekt w postaci podpisanych 8 porozumień między 16 samorządami. Współpraca to jeden z elementów ważnego dla Unii Europejskiej programu „Partnerstwa Wschodniego”. Dlatego w sierpniu w Kaliszu  zorganizowano też seminarium poświęcone relacjom między Polską, a Mołdawią, nad którym patronat objął Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Powiat kaliski jest swoistym zagłębiem współpracy z Mołdawią, to podkreślano podczas piątkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

-Cieszę się, że jesteśmy w Kaliszu i że współpraca tutaj zaczyna być standardem i mamy tutaj właśnie takie zagłębie. Zmiany są możliwe, jeśli jest dość szalonych ludzi. Po polskiej stronie dzięki pomocy Wiesławy Kowalskiej tak właśnie jest. Był taki czas 25 lat temu, kiedy my Polacy marzyliśmy, żeby być częścią Europy. Byli wtedy ludzie, którzy do nas wyciągnęli rękę z Niemiec, Francji i USA. Dziś zwracamy ten dług, nie tym, którzy nas wcześniej wspomagali, ale kolejnym krajom. Jest takie miejsce, o którym 10 lat temu mało kto słyszał – to Mołdawia. Miejsce gdzie ludzie chcą żyć wolni.  W tym są podobni do nas. Ale jest dla nas ważne, że możemy podzielić się naszym doświadczeniem- mówił Krzysztof Stanowski prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, były wiceminister Spraw Zagranicznych i były wiceminister Edukacji.

Wielką pomoc przy nawiązywaniu kontaktów gminy mołdawskie otrzymały od Starosty Kaliskiego, który w powiecie kaliskim koordynował pobyt kolejnych delegacji.

– Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w tą współpracę. Dzięki Wam te założenia stały się możliwe. Wybory w Polsce są ważne, ale jeszcze ważniejsze są te w Mołdawii w przyszłym roku. Najważniejsze jest to, żeby dążenie do bycia w UE było realne. Dziś Mołdawia jest w sytuacji gdzie musi zdecydować czy chce integracji z UE, czy raczej chce wrócić do poprzedniego bloku, który na naszych oczach się buduje– podsumowywał Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Starania Mołdawii wspiera Unia Europejska. Program „Partnerstwa Wschodniego”, który w 2009 roku zapoczątkowała Polska, jest też naszym osobistym wkładem w poprawę warunków życia w krajach, które kiedyś tak jak my były odgrodzone od świata „żelazną kurtyną”. 

Naszym obowiązkiem jest wspieranie krajów, które chcą jednoczyć się z Unią Europejską i które chcą być partnerami Wspólnoty. Z doświadczenia wiemy jak długą drogę trzeba pokonać by być w miejscu, w którym teraz jest Polska. Ostatnie 25 lat to ogrom pracy i starań z naszej strony. Teraz możemy dzielić się spostrzeżeniami z innymi. Dlatego współpraca taka jaką mamy między powiatem kaliskim, a stroną mołdawską to idealny przykład dzielenia się doświadczeniem – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, zaangażowany w tematykę spraw zagranicznych i samego „Partnerstwa Wschodniego”.

Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” rozpoczęło współpracę z mołdawskim Stowarzyszeniem Civis po to, by promował współpracę między dwoma państwami. Dobrze, jeśli taki pomysł wychodzi od organizacji pozarządowych, bo wtedy taka współpraca jest trwalsza, podkreślano podczas spotkania. Efekty już widać.

 

– Kiedy w 2005 roku powstało Stowarzyszenie Civis i pozyskaliśmy pierwsze 100 dolarów na projekt ekologiczny, nikt jeszcze wtedy o nas nie słyszał. A wszyscy się dziwili, że tacy młodzi wygrali projekt. W 2009 roku rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem „Echo Pyzdr”. Na pomysł współpracy z Polską wpadł wójt Mitoca Alexei Cojocaru. Dzięki wsparciu Polaków możemy się rozwijać i są konkretne rezultaty naszych działań. Partnerstwa i związana z tym wymiana to konkretny efekt naszej współpracy i z tego się cieszę– mówił Mihaił Gandrabura prezes Stowarzyszenia Civis w Mołdawii. Wspólne plany na przyszłość to wymiana studentów i uczniów oraz przeniesienie polskiego systemu stypendialnego do Mołdawii, by pomóc biednej, ale zdolnej młodzieży w kształceniu się.

-Kaliski przykład dobrej współpracy zaliczyłabym do dość rzadkich w Polsce. Świadomość, że pracuje się na najniższym poziomie- organizacji pozarządowych- i, że to wszystko udało się zrealizować, jest bardzo budująca. Nasza praca nad procesem przemian w Mołdawii, przyniesie dobre rezultaty. Najcenniejsze dla Mołdawian są praktyki i staże w różnych instytucjach, żeby bezpośrednio od nas mogli czerpać praktyczną widzę- mówiła Wiesława Kowalska, prezes Towarzystwa Kulturalnego “Echo Pyzdr”.

W powiecie kaliskim z mołdawskimi gminami nawiązały współprace już gminy Blizanów, Koźminek, Lisków oraz Ceków Kolonia (19.09.2014 Ceków podpisał porozumienie z gminą Malaiesti). List intencyjny o współpracy podpisało również miasto Kalisz i Nowe Skalmierzyce.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli włodarze z gmin Lisków, Blizanów, Stawiszyn, Mycielin oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatu kaliskiego i z Mołdawii. Konsultant ministerstwa edukacji z Mołdawii oraz konsultant oddziału mołdawskiego UNICEF.

AW, Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?