Bieżąca praca Parlamentu Europejskiego i polityka społeczna kraju – to główne tematy konferencji prasowej Andrzeja Grzyba i Andżeliki Możdżanowskiej. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego w poniedziałek spotkali się z dziennikarzami w Kaliszu. W konferencji wzięli udział także Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i Jan Kłysz, wicestarosta kaliski.
Wydarzenia na polskiej scenie politycznej przysłaniają działania Parlamentu Europejskiego, powiedział Andrzej Grzyb, ale w Brukseli praca wrze. Deputowani zajmują się m.in. trzema ważnymi dla naszego kraju tematami. – Trwa przegląd obecnej perspektywy finansowej, który potrwa do 2017 roku. Słyszymy, że różni politycy i kraje mają różne oczekiwania dotyczące długoterminowej perspektywy finansowej. Dla nas najważniejsze jest zachowanie ustalonych ram, tak by budżet po przeglądzie był tej samej wielkości, co przed nim – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wielkopolsce. – Naszym zadaniem jest bronienie przyznanej nam kwoty.
Najbliższe miesiące w Brukseli będą poświęcone również zapowiadanemu referendum w Wielkiej Brytanii i deklarowanej przez cześć mieszkańców Wysp chęci opuszczenia Wspólnoty. Londyn wypertraktował pewne ulgi, ale oczekuje kolejnych, w tym dużych zmian w polityce społecznej. – W Wielkiej Brytanii jest 600 tysięcy Polaków. Uznajemy jej prawo do zmian w przepisach, ale nie kosztem polskich obywateli mieszkających i pracujących na Wyspach – mówił Andrzej Grzyb. – Wpływ na przegląd wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej będą mieć bez wątpienia także oczekiwania krajów, które pomogły i przyjęły największą ilość uchodźców z Syrii i Afryki a teraz liczą na rekompensaty kosztów poniesionych przez politykę migracyjną.
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego mówili również o aktualnych pracach Parlamentu a przede wszystkim polityce społecznej. Andrzej Grzyb podkreślił, że wsparcie polskich rodzin zaczęło się kilka lat temu od zaproponowanych przez Ludowców programów, dzięki którym w Polsce obowiązuje najdłuższy, 52-tygodniowy, urlop rodzicielki w Unii Europejskiej, rodzice, którzy do tej pory nie otrzymywali zasiłku, dostają 1000 złotych miesięcznie przez pierwszy rok życia dziecka w ramach tzw. kosiniakowego – dla osób bezrobotnych, studentów, pracujących na umowę o dzieło i prowadzące gospodarstwo rolne. Ruszył też program budowy żłobków, których powstało 2,5 tysiąca. – Jako PSL stworzyliśmy sieć programów prorodzinnych i rozwiązania długofalowe – dodała poseł Andżelika Możdżanowska. – 0 100% wzrosła ilość dzieci uczęszczających do przedszkoli, w których pięć pierwszych godzin jest za darmo a kolejne za złotówkę. Ulga prorodzinna dla rodzin wielodzietnych i 100 tysięcy miejsc pracy dla młodych.
Innym elementem programu prorodzinnego wprowadzonego przez PSL to złotówka za złotówkę. Do 2015 roku, jeśli dochód w rodzinie przekraczał 674 złote to rodzina traciła zasiłek i wszystkie dodatki. Dzisiaj jest to obniżane o kwotę, która przewyższa próg dochodowy. – Podobne rozwiązanie zaproponowaliśmy w tzw. 500+. Jest to świadczenie wychowawcze i jako PSL wnioskowaliśmy by obejmowało jak największy krąg dzieci a nie wybiórczo – dodała Andżelika Możdżanowska. – Nasza propozycja to rezygnacja z najniższego kryterium i określenie górnego progu dochodowego oraz złotówka za złotówkę. Obowiązywałaby w momencie przekroczenia progu dochodowego obniżenie świadczenia o te kwotę. Dzień po głosowaniu nasz projekt był pochwalony przez ministra Kowalczyka jako jedno z bardziej racjonalnych.
W Senacie poprawki nie przeszły a to oznacza, że 3 miliony dzieci nie otrzyma rządowego wsparcia wychowawczego. W czasie konferencji podkreślono, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest za wszystkimi formami wsparcia dla rodzin, jednak te muszą być przemyślane i długofalowe. Dlatego Ludowcy włączyli się w pomoc polskim kupcom, którzy obawiają się podatku od sieci handlowych. – Małe sklepy, wiele lat temu, zjednoczyły siły by konkurować z dużymi sieciami. Przygotowany przez PiS projekt nowego podatku sprawi, że część z tych kupców, zamiast wsparcia ponosiłoby jedynie koszty – mówił Andrzej Grzyb.
Szef wielkopolskich Ludowców przypomniał również, że PSL jest inicjatorem obywatelskiego projektu związanego ze zmianami w systemie emerytalnym. Według niego osoby, które przepracowały 40 lat i przez cały ten okres opłacały składki miałyby prawo do wcześniejszej emerytury. Projekt poselski został odrzucony, ale PSL ma nadzieję, że w zapowiedziana przez prezydenta Andrzeja Dudę rewizja ustawy emerytalnej pozwoli na wprowadzenie tej alternatywy.