Andrzej Grzyb w obronie polskich sądów

Andrzej Grzyb jako prezes Wielkopolskiego PSL skutecznie koordynował działania samorządu i w Sejmie broniąc wielkopolskie sądy – reforma sądownictwa ministra Jarosława Gowina likwidowała aż 12 sądów w naszym województwie. Prezydent podpisał odwrócenie reformy, przywracając wszystkie sądy, w Słupcy w obecności m.in. posła dr Andrzeja Grzyba.

Podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy o ustroju sądów zwieńczył pracę PSL na rzecz przywrócenia zlikwidowanych sądów rejonowych – uważają wielkopolscy politycy tej partii. Nowe prawo pozwoliło na wznowienie pracy 12 zniesionych w regionie sądów. Według zapowiedzi prezydent Bronisław Komorowski w Słupcy (Wielkopolskie) w obecności posła Andrzeja Grzyba podpisał nowelizację ustawy. Na skutek wprowadzonej reformy ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, 79 najmniejszych sądów rejonowych w kraju zostało wydziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych. Nowelizacja spowodowała przywrócenie większości małych sądów rejonowych zreorganizowanych wskutek tzw. reformy Gowina.

– Nie jesteśmy zarozumiali, ale to nasza determinacja w sprawie sądów doprowadziła do tego, że te sądy wracają. Wielkopolska była szczególnie dotknięta, bo nie było żadnego obiektywnego kryterium, które sprawiało, że w Małopolsce zlikwidowano cztery sądy, w Wielkopolsce trzynaście – podkreślił w sobotę w Poznaniu na konferencji prasowej lider partii w regionie i wielkopolskiej listy PSL do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

– Jako PSL nie ustawaliśmy w dążeniu aby zlikwidowane sądy w Wielkopolsce powróciły. 12 wraca z mocy ustawy, jeden ma szanse przywrócenia w drodze indywidualnej decyzji ministra – dodał.

Politycy PSL podkreślili, że od początku byli przeciwni tzw. reformie Gowina. Jak powiedział wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak czas pokazał, że nie przynosi ona ani żadnej oszczędności, ani nie skraca czasu oczekiwania na wyroki.

 

Czytaj całość: http://www.tvn24.pl

Autor: dln/kka / Źródło: PAP

Źródło: http://www.tvn24.pl

 

Polecamy również:

Reaktywacja Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie

Sądy rejonowe wracają!

Wracają sądy – głos w mediach

W mediach:

e przedstawicieli PSL z Prezydentem Komorowskim w sprawie sądów rejonowych

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podpis-prezydenta-pod-nowela-konczy-zamieszanie-wokol-trzeciej-wladzy-3092698.html

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3383591,poznan-przywrocenie-sadow-rejonowych-to-sukces-psl-uwazaja-liderzy-partii-w-wielkopolsce,id,t.html

http://prawo.rp.pl/artykul/757740,1097893-Koniec-zamieszania-wokol-trzeciej-wladzy–Prezydent-podpisze-nowele-ustawy-o-ustroju-sadow.html

http://wyborcza.pl/1,91446,15708511,Poznan_PSL__przywrocenie_sadow_rejonowych_to_sukces.html

http://www.faktykaliskie.pl/wracaja-zlikwidowane-sady-rejonowe

http://www.rc.fm/polityczne/wracaja-sady.html

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?