Niemożliwe nie istnieje – sesja ONZ w Genewie z okazji World Down Syndrom Day

Dlaczego poważny polityk zakłada dwie różne skarpetki i namawia do tego samego swoich znajomych z portali społecznościowych? Nie dla zabawy, chociaż i taki element towarzyszy akcji. Przede wszystkim by zwrócić uwagę świata na problemy osób cierpiących na Zespół Downa, których symbolem są niedobrane części garderoby. W tym roku do kampanii przyłączył się poseł Andrzej Grzyb. A wszystko dzięki niezwykłej nastolatce z Białegostoku. Gosia Jabłońska, która urodziła się z Zespołem Downa od lat udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Tym razem stanęła na czele polskiej delegacji reprezentującej borykające się z tym schorzeniem osoby, które w Genewie brały udział w odbywającej się właśnie sesji ONZ. W spotkaniu uczestniczył także Andrzej Grzyb, który aktywnie wspomagał reprezentantów naszego kraju w Szwajcarii.  

 

Zaczęło się od internetowej kampanii #Socksbattle4DS, która polegała na założeniu dwóch różnych skarpetek i w takim niecodziennym stroju nagraniu filmu, w którym zachęca się znajomych by zrobili to samo. Właśnie by pokazać, że wspiera się osoby cierpiące na Zespół Downa, którym drobne wpadki modowe zdarzają się na co dzień. Z drugiej strony kto ich nie popełnia? – Zakładając dwie różne skarpetki wspieram ważną inicjatywę – Światowy Dzień Zespołu Downa. Liczę, że to przedsięwzięcie zwiększy świadomość społeczną odnośnie zespołu Downa, propagowanie praw ludzi cierpiących na tę wadę genetyczną, a także integrację z nimi – wyjaśnił na swoim profilu społecznościowym Andrzej Grzyb.

 

I nie była to jedyna aktywność. W Światowym Dniu Zespołu Downa, który przypada na pierwszy dzień wiosny, deputowany z Wielkopolski, który na co dzień w Brukseli zajmuje się prawami człowieka, wziął udział w odbywającym się pod patronatem ONZ  spotkaniu, którego głównym tematem była sytuacja prawna i społeczna osób cierpiących na trisomię 21. W Szwajcarii Andrzej Grzyb towarzyszył polskiej delegacji osób z Zespołem Downa, ich opiekunów i aktywistów. – Zorganizowane w Genewie wydarzenia, tematycznie były związane z XII obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Celem obchodów od początku jest zwrócenie uwagi na dyskryminację, jaka dotyka osoby, dotknięte tą wadą genetyczną oraz działania, jakie powinny być podjęte przez Narody Zjednoczone, by owej dyskryminacji położyć tamę – wyjaśniła Maria Jasionowska, która brała udział w wydarzeniach towarzyszących trwającej właśnie sesji ONZ.

 

Jedną z głównych bohaterek dnia była wspomniana już Gosia Jabłońska. Dziewczyna od lat udowadnia, że bez względu na chorobę i przeciwności losu można żyć pełną parą i realizować najbardziej skryte marzenia. Wystarczy wspomnieć choćby o serialu „Blondynka”, w którym występuje od 2009 roku u boku najlepszych polskich aktorów. Została nagrodzona tytułem Wolontariuszka Roku. Dwa lata temu, razem z mamą i siostrą, reprezentowały polskie środowisko osób z zespołem Downa podczas sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu. W wolnych chwilach podróżuje i marzy by zwiedzić cały Świat. –  Poseł Andrzej Grzyb wsparł naszą delegację i mogliśmy wziąć udział w obchodach World Down Syndrom Day w ONZ w Genewie. To mój wielki dzień – podzieliła się wrażeniami z pobytu w Szwajcarii Gosia w mediach społecznościowych, których jest aktywną użytkowniczką także w ten sposób przełamując stereotypy. A relację zakończyła pytaniem. – W czym świat byłby lepszy beze mnie?

 

Bez tej energii i wewnętrznej radości jaką emanuje Gosia zdecydowanie byłby smutniejszy. Do zobaczenia za rok. Marzec z pewnością upłynie pod hasłem  #Socksbattle4DS.

Zobacz także relację na stronie http://jedenswiat.org/news.php

zdjęcia Gosia Jabłońska

#socksbattle4DS – solidarni z osobami z Zespołem Downa

Andrzej Grzyb w imieniu PE na Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?