O UE wie wszystko – w nagrodę pojedzie do Brukseli

Kamil Szmyt na poziomie gimnazjalnym i Aleksy Pietrzak w zmaganiach szkół podstawowych – to laureaci tegorocznej edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod patronatem Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego. Od czterech lat, na początku wiosny, uczniowie z Kalisza i powiatu kaliskiego, spotykają się w Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego by sprawdzić swoją wiedzę o Wspólnocie, pracy Parlamentu Europejskiego, ale także poszczególnych krajów członkowskich.

 

Uczniowie odpowiadają na pytania przygotowane przez Paulinę Marciniak, nauczycielkę historii w Gimnazjum nr 2 oraz inicjatorkę i organizatorkę konkursu. W tym roku olimpiada dla gimnazjalistów odbył się po raz czwarty. Uczestnicy zmierzyli się z testem złożonym z 27 pytań. Dla szkół podstawowych, którzy w konkursie swoją wiedzę sprawdzili po raz drugi, przygotowano 22 zadania.

miedzyszkolny 2016 test

 

Wszyscy musieli wykazać się wiedzą z zakresu obecnej sytuacji polityczno-społecznej Unii Europejskiej, jej historii, kultury, ekonomii, geografii, ale też przeszłych i bieżących wydarzeń dotyczących krajów członkowskich. Nie zabrakło zagadnień związanych z pracą Andrzeja Grzyba, który od początku patronuje konkursowi i funduje nagrody, w tym główną – Bilet do Brukseli. Od dwóch lat olimpiadę wspiera również punkt Europe Direct z Ostrowa Wielkopolskiego, który także przekazuje upominki da wszystkich uczestników. W tym roku właśnie z przedstawicielstwa ED w Ostrowie Wielkopolskim przyjechał również Syriusz. Oficjalna maskotka Unii Europejskiej trzymała kciuki za wszystkich uczestników i dodawała im otuchy w czasie rozwiązywania konkursowych pytań. Przekazała też Bilet do Brukseli zwycięzcy olimpiady.

miedzyszkolny 2016 zwyciezca

W tym roku, na zaproszenie Andrzeja Grzyba, Parlament Europejski odwiedzi Kamil Szmyt. Uczeń Gimnazjum nr 10 w Kaliszu pojedzie razem ze swoją nauczycielką Moniką Kubiak. Wyjazd połączony jest ze zwiedzaniem Brukseli, Brugii i Ostendy. Pozostali laureaci otrzymali nagrody książkowe, wydawnictwa oraz gadżety związane z Unią i Parlamentem.

 

Laureaci:

Gimnazjum:

  1. Kamil Szmyt, Gimnazjum nr 10, opiekun: Monika Kubiak
  2. Jakub Maleszka, Gimnazjum nr 9, opiekun: Michał Orczykowski
  3. Karolina Kopczyńska, Gimnazjum nr 9, opiekun: Katarzyna Gąsiorowska

 

Szkoła Podstawowa:

  1. Aleksy Pietrzak, SP nr 10, opiekun: Wioletta Janiszewska
  2. Sara Savorani, SP nr 9, opiekun: Daniel Szumski
  3. Martin Ratajczyk, ZSzP nr 4, opiekun: Bożena Szczepaniak

©2020 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?