„Parlament Europejski jest na półmetku. Organizuje się na następne 2.5 roku. Najważniejszy wybór został dokonany, przewodniczącym Parlamentu jest Antonio Tajani, kandydat naszej frakcji politycznej chrześcijańskich demokratów. Istotne przy jego wyborze było zawarcie sojuszu strategicznego z liberałami. To porozumienie chrześcijańskiej-demokracji z liberałami, wsparte również przez frakcję EKR, w której są nasi koledzy z PiS, ma o tyle istotne znaczenie, że utrwala szanse Donalda Tuska na następną kadencję jako szefa Rady Europejskiej. Liberałowie reprezentują w tej chwili siedem rządów w Europie, i trzy koalicje rządzące” – komentuje Janusz Lewandowski.
Europoseł PO podkreśla, iż jednocześnie udało się umocnić pozycję polskiej delegacji w obszarach priorytetowych dla Polski. Polscy europosłowie objęli przewodnictwo trzech komisji parlamentarnych: Jerzy Buzek pokieruje Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Czesław Siekierski – Komisją Rozwoju Wsi i Rolnictwa, a Danuta Hübner – Komisją Konstytucyjną. Polacy objęli także stanowiska koordynatorów, wicekoordynatorów i wiceprzewodniczących w ważnych, z punktu widzenia interesów kraju, komisjach, a ponadto będą odpowiedzialni za politykę wschodnią PE.
„Naszym priorytetem nie jest bycie jednym z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, naszym priorytetem jest bycie tam, gdzie tworzą się reguły i legislacje europejskie, czyli w komisjach parlamentarnych. Przewodniczymy trzem komisjom, przypominam, że w poprzednich kadencjach była to jedna komisja” – podkreślał Janusz Lewandowski. Zaznaczył, że polscy deputowani odegrają także dużą rolę w kształtowaniu polityki wschodniej PE. „Oprócz delegacji ds. Białorusi, której przewodniczy Bogdan Zdrojewski i delegacji ds. Mołdawii – wiceprzewodniczący Michał Boni, obejmiemy przewodnictwo delegacji ds. Ukrainy, więc będziemy odpowiedzialni za całą politykę wschodnią. Sądzę, że jesteśmy dobrze przygotowani, żeby tak jak przez poprzednie dwa i pół roku stać na polskiej bramce” – mówi Janusz Lewandowski.
Przewodniczący delegacji PSL, Andrzej Grzyb podkreśla z kolei, iż „z punktu widzenia Polskiego Stronnictwa Ludowego ważny jest fakt, że utrzymujemy również w przewodnictwie komisję rolnictwa”. ”Istotne jest też to, że ten sojusz ma wymiar nie tylko parlamentarny , ale również dotyczy kształtowania większości, która pozwoli na przewodnictwo w Radzie Europejskiej” – dodał.
Pełna lista stanowisk polskiej delegacji:
Tadeusz Zwiefka – Grupa EPL – wiceprzewodniczący
Jerzy Buzek – Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii – przewodniczący
Czesław Siekierski – Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi – przewodniczący
Danuta Hübner – Komisja Konstytucyjna – przewodnicząca
Barbara Kudrycka – Komisja Wolności, Swobód Obywatelskich i Spraw Wewnętrznych, wiceprzewodnicząca
Jarosław Wałęsa – Komisja Rybołówstwa – wiceprzewodniczący
Bogdan Wenta – Komisja Rozwoju – koordynator
Andrzej Grzyb – Podkomisja Praw Człowieka – koordynator
Róża Thun– Komisja Handlu Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów – wicekoordynator
Jan Olbrycht – Komisja Budżetowa – wicekoordynator
Jarosław Wałęsa – Komisja Petycji – wicekoordynator
Janusz Lewandowski – Delegacja ds. stosunków z Iranem – przewodniczący
Bogdan Zdrojewski – Delegacja ds. stosunków z Białorusią – przewodniczący
Dariusz Rosati – Delegacja do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE – Ukraina – przewodniczący
Michał Boni – Delegacja do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE – Mołdawia – wiceprzewodniczący