Spotkanie przy wielkanocnym śniadaniu

DSC_0581

Tradycyjne śniadanie wielkanocne, na które zaproszenie przyjęli dziennikarze z południowej Wielkopolski oraz samorządowcy z tej części województwa, odbyło się w piątek w biurze Andrzeja Grzyba. Poseł, razem z senator Andżeliką Możdżanowską, złożyli przybyłym życzenia i podzielili się jajkiem. Na spotkaniu zjawił się też wielkanocny zajączek. Przy okazji rozmawiano o tradycjach świątecznych, ale i o minionej kadencji w parlamencie Europejskim.

 

Dziś Wielki Piątek dlatego na stole zagościły dania postne, ale nieodłącznie związane ze zbliżająca się Wielkanocą. Andrzej Grzyb, który był gospodarzem, jak nakazuje tradycja, podzielił się ze wszystkimi jajkiem. Równocześnie złożył życzenia spokoju i refleksji, którą niosą te wyjątkowe dla Chrześcijan święta. Dodał też, że najbliższe kilka dni powinny być czasem rodzinnych spotkań i kultywowania tradycji. Do życzeń przyłączyła się senator Andżelika Możdżanowska.

Na spotkaniu, którego gośćmi byli dziennikarze i samorządowcy nie zabrakło też rozmów o polityce. Poseł został poproszony o podsumowanie minionej kadencji w Parlamencie Europejskim. Andrzej Grzyb powiedział, że te 5 lat minęło bardzo szybko i był to okres intensywnej pracy. Polscy posłowie robili wszystko by nasz kraj stał się równorzędnym partnerem we Wspólnocie i miał takie samo znaczenie jak starzy członkowie. Miniony rok pokazał, że się udało.

 

Świadczy o tym chociażby 114 miliardów euro, które Polska otrzyma w latach 2014 – 2020. Na politykę spójności zostało przeznaczonych 83 a na politykę  rolną 32.  Na politykę wspólnotową dostajemy 12% więcej w warunkach kiedy budżet na to jest niższy o 11%. Polska jest krajem, który dostaje najwięcej w całej Wspólnocie. Otrzymujemy 1/9 całego budżetu, który jest niższy o 3% niż poprzedni – wyjaśnił Andrzej Grzyb, poseł do PE.

Mówiąc o ostatnich latach, poseł dodał, że również nasze przewodnictwo w Unii Europejskiej okazało się sukcesem. Nawet przez konkurentów politycznych, zostało uznane za najlepsze w ostatnich kilkunastu latach. Sukcesem prezydencji były regulacje prawne dotyczące polityki energetycznej i możliwości używania węgla oraz stworzenie rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu. Okazało się ono niezbędne przy konflikcie rosyjsko – ukraińskim.

W tej chwili jego postanowienia zostały w sposób praktyczny uruchomione przy tym konflikcie. Od wczoraj niemiecki koncern RWE, przez polski system rurociągów, pompuje 4 miliardy metrów sześciennych gazu na Ukrainę. To pokazuje, że zostały zrobione pewne inwestycje, których nie było zanim te nasze polskie inicjatyw zostały przeprowadzone – dodał poseł Andrzej Grzyb.   

Jedną z tradycji wielkanocnych jest zajączek. W różnych częściach kraju przychodzi w inne dni świąt. W poselskim biurze pojawił się w piątek. Goście, którzy przybyli na śniadanie dostali słodkie upominki – piękne mazurki w kształcie pisanek.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?