Działania na rzecz praw osób prześladowanych, wsparcie dla niepełnosprawnych – opinia Andrzeja Grzyba do rezolucji PE na sesję UNHRC ONZ

Represje związane z pochodzeniem etnicznym czy wyznawaną religia, ograniczanie praw mediom i rosnące w siłę reżimy, które coraz częściej i śmielej za nic mają prawa człowieka w skonfliktowanych społeczeństwach. I oczywiście prawa osób niepełnosprawnych. – Unia Europejska powinna zrobić wszystko by ONZ uznało zbrodnie Daesh za ludobójstwo, powstrzymać krwawy konflikt a winnych ukarać – to główne akcenty wystąpienia Andrzeja Grzba, posła do PE, w czasie debaty o priorytetach Wspólnoty na zbliżającą się sesję Rady Praw Człowieka (UNHRC) ONZ. 

Sytuacja praw człowieka na świecie jest alarmująca, szczególnie w obszarach otwartych i uśpionych konfliktów zbrojnych, w tym także we wschodnim i południowym sąsiedztwie UE. – Reżimy nasilają represje. Wyrażamy poważne zaniepokojenie, pogarszającą się sytuacją społeczeństwa obywatelskiego, mediów, w wyniku przyjmowania stygmatyzujących rozwiązań prawnych – podkreślił Andrzej Grzyb. – Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w rezolucji PE podkreślamy trudną sytuację wolności religii i wyznania. Chrześcijanie to obecnie najbardziej prześladowana grupa religijna na świecie. Do szczególnie odrażających aktów dochodzi na Bliskim Wschodzie i Afryce. Musimy dołożyć starań by zakończyć te odrażające działania. Ale musimy także dołożyć starań by winnych dosięgła sprawiedliwość. By świat wyciągnął wnioski z tych okrucieństw. By potrzebę sprawiedliwości i pojednania, nie zastąpiła prowadząca donikąd potrzeba zemsty.

 

Poseł dodał, że Parlament Europejski z całych sił wspiera Ján’a Figela, Specjalnego Wysłannika UE ds. Wolności Religii i Wyznania oraz Ahmed’a Shaheeda, Stałego Sprawozdawcę Rady praw Człowieka ONZ ds. Wolności Religi i Wyznania. W rezolucji kraje członkowskie podkreślają też swoje wsparcie dla działań Międzynarodowego Trybunału Karnego. Dlatego Parlament Europejski ponownie wezwał Unię Europejską do wysiłków na arenie ONZ zmierzających do uznania okrucieństw i zbrodni Daesh za ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne.

 

Sporo miejsca poseł Andrzej Grzyb poświęcił też kwestii praw osób niepełnosprawnych, które także powinny być tematem debat w czasie sesji Rady Praw Człowieka ONZ. I przypomniał, że obok prac nad prawami niebawem każdy Europejczyk może pokazać swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa. – To ważny temat, którym także PE musi się zając w większym wymiarze. Włączyliśmy ten temat do priorytetów Podkomisji Praw Człowieka PE w tym roku. Delegacja PE będzie w Genewie między innymi 21 marca – w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa, Trisomią 21 Chromosomu. Wspieram udział osób z Zespołem Downa, ich opiekunów i aktywistów z Polski, w zaplanowanych w Genewie wydarzeniach, m.in. Małgorzaty Jabłońskiej, młodej, dzielnej, osoby z Zespołem Downa, która odwiedzała nas już tu w PE. Tych, którzy nie mogą tak jak my być z nimi w Genewie w tym czasie, zachęcam do włączenia się w Internetową akcję #socksbattle4DS organizowanej m.in. przez Sojusz Młodzieży Świata (World Youth Alliance). Akcji podnoszącej świadomość o sytuacji Osób z Zespołem Downa i na rzecz ich pełniejszego włączenia społecznego. Pokażmy się w niedopasowanych skarpetkach, by okazać solidarność z Osobami z Zespołem Downa i ich bliskimi, nominujmy kolejne osoby.

 

Akcja już żyje w sieci. Andrzej Grzyb film, w którym występuje w dwóch różnych skarpetkach i w którym nominuje do akcji kolejne osoby, wrzucił na swoje konto na Twitterze w weekend.  Opinię o rezolucji posłowie wyrazili w czasie sesji plenarnej w Strasburgu – 14.03.2017 roku.

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?