Z wizytą w Brukseli…

Andrzej GRYB

GALERIA FOTOGRAFII

W dniach 10-14 maja, na zaproszenie europosła Andrzeja Grzyba w Brukseli gościła kolejna grupa z Wielkopolski. Znaleźli się w niej: laureaci plebiscytów i konkursów w tym supersołtysi i superrolnicy, przedstawicielki Forum Kobiet Wielkopolski, a także wyróżnione osoby reprezentujące środowiska lokalne. W trakcie wyjazdu uczestnicy mieli okazję obejrzeć największe atrakcje Brukseli oraz zwiedzić przepiękną Brugię. Najważniejszym punktem wycieczki była wizyta w Parlamencie Europejskim.

 

Pierwszego dnia grupa wraz z przewodnikiem Beatą Skowrońską zwiedziła atrakcje stolicy Belgii. Znalazły się wśród nich m.in. leżąca na wzgórzu Treurenberg – Katedra św. Michała i św. Guduli, fontanna Manneken Pis oraz lężący w samym sercu Brukseli – Grand Place – jeden z najładniejszych rynków Europy, a także ulubione miejsce spotkań turystów i brukselczyków.

W kolejnym dniu grupa udała się do położonej w zachoniej Flandrii Brugii. Jest to  urokliwe miasto słynące z wielu atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje wpisana na listę zabytków UNESCO brugijska Starówka, którą uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać. Brugia ze względu na wiele kanałów, otoczonych starymi domami, a także uroczymi małymi mostkami nazywana jest „Flamandzką Wenecją” – o czym uczestnicy mogli się przekonać spacerując w czasie wolnym. Była również możliwość zakupu regionalnych produktów: koronek  czekolady i piwa – z których Brugia słynie.

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim. Zwiedzanie rozpoczęło się od wystąpienia posła Grzyba oraz krótkiego wykładu asystenta – Borysa Brzezińskiego, na temat Unii Europejskiej oraz struktur i zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Następnie goście mogli poznać Europarlament od kuchni, zwiedzić sale narad, a przede wszystkim znaną z przekazów medialnych Salę Sesyjną. Były także wspólne zdjęcia pod flagami państw członkowskich. Ostatnim elementem wizyty był wspólny obiad w restauracji parlamentarnej. Następnie wszyscy udali się do autokaru, gdzie poseł Grzyb pożegnał grupę życząc bezpiecznego powrotu do Polski.

Dzięki staraniom europosła brukselską i strasburską siedzibę parlamentu odwiedziło do tej pory ponad 450 osób. Byli wśród nich między innymi studenci, bankowcy, sołtysi, rolnicy, dziennikarze, prawnicy, czy członkowie rad osiedli, a także osoby promujące i wyróżniające się w działalności społecznej. – Pobyt w Brukseli jest nagrodą za ich pracę i wysiłek. W planach są kolejne przyjazdy grup z Polski. To dla nich nie tylko nagroda, ale także impuls dla jeszcze lepszego zaangażowania się w sprawy społeczne – podsumował Andrzej Grzyb.


relacja: Dorian Zięba

foto: D. Zięba, K. Pilawka, EP Audiovisual

 

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?