EFNI 2015: Jakich reform potrzebuje Ukraina, by spełnić aspiracje członkostwa w UE?

W dniach 30.09-02.10.2015 w Sopocie zebrali się przedstawiciele świata biznesu, środowisk akademickich oraz osobistości z życia publicznego z Polski i ze świata. Obok poszukiwania remedium na kryzys kapitalizmu, czy problem uchodźców, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei dyskutowano o tym, jakie wyzwania stoją przed przechodzącą proces reform Ukrainą. Debatę poświęconą naszemu wschodniemu sąsiadowi współorganizowała Fundacja Otwarty Dialog wraz z Kiev Dialogue oraz Inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce.

Paneliści rozmawiali m.in. o tym, co może przyspieszyć proces reform na Ukrainie i jakie przeszkody musi pokonać Kijów, by spełnić swoje europejskie aspiracje. Swoim doświadczeniem w tym zakresie podzielili się m.in. Volodymyr Omelyan, wiceminister infrastruktury Ukrainy oraz Kalman Mizsei, szef misji doradczej UE ds. reformy sektora bezpieczeństwa cywilnego na Ukrainie,  jak również deputowany ukraińskiego parlamentu Viktor Kryvenko, rosyjski opozycjonista i adwokat Mark Feygin, europoseł Andrzej Grzyb i redaktor naczelny miesięcznika Forbes Michał Broniatowski.

Poseł do PE Andrzej Grzyb mówił m.in. o szansach dla Ukrainy wynikających z wdrożenia samego układu stowarzyszeniowego, którego warunki są lepsze w porównaniu do tych, które otrzymała Polska w 89 r. Poseł zwrócił również uwagę na rolę kooperacji z Unią Europejką oraz państwami sąsiadującymi z Ukrainą, – ogromnie ważna jest współpraca w ramach partnerstwa wschodniego – powiedział poseł, – bez tych partnerów nie osiągniemy stabilizacji w Europie.  W tym roku ponad 700 tys. obywateli Ukrainy przyjechało do Polski, co jest ogromnym sukcesem biorąc pod uwagę presję migracyjną jaka obecnie panuje w Europie. – Ukraina to duży kraj, o wielkiej gospodarce i potencjale, pomimo wielu problemów pozostaję optymistą, jako przedstawiciele Polski w PE robimy wszystko by wspierać jej przemiany – podsumował poseł Grzyb.

EFNI 2015 Europejskie Aspiracje Ukrainy – opracowanie PL

Ralacja – Fundacja Otwarty Dialog

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?