Apel o zniesienie wiz dla Ukraińców

Poseł Andrzej Grzyb (PSL, EPL) wezwał do zniesienia wiz dla Ukraińców i otwarcia długoterminowej perspektywy członkostwa w UE dla Kijowa.

Do pobrania Andrzej Grzyb3Podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej Ukrainie poseł Andrzej Grzyb podkreślał niestabilność sytuacji politycznej nad Dnieprem. Zwrócił uwagę na separatystyczne postawy mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu, przy czym podkreślił wagę jedności terytorialnej Ukrainy. Poseł Grzyb pochwalił wysiłki negocjacyjne szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec, wyraził jednak żal z powodu braku odpowiedniej oferty dla Ukrainy ze strony UE w czasie, kiedy negocjowano umowę stowarzyszeniową. Podkreślił konieczność przedstawienia Kijowowi planu pomocy gospodarczej i finansowej, konieczność szczególnie naglącą w świetle ostatnich posunięć gospodarczych Rosji.

„Unia Europejska musi pokazać Ukraińcom, że się od nich nie odwraca, dlatego bezwzględne jest potrzebne wprowadzenie ruchu bezwizowego oraz zaprezentowanie długoterminowej perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej” –  podkreślił.

Zauważył również, że obecny poziom współpracy energetycznej UE – Ukraina nie odpowiada istniejącym potrzebom. Zaakcentował również rolę społeczeństwa obywatelskiego, samorządów, organizacji pozarządowych w rozwoju relacji UE-Ukraina.

Wypowiedź Posła podczas debaty:

“Na Ukrainie czas przyśpieszył i to bardzo. Oczywiście byliśmy poruszeni tym, co się stało na Euromajdanie. Współczuliśmy wszystkim tym, którzy ponieśli ofiarę życia, ale również są poszkodowani. Ale jednocześnie ta sytuacja jest wciąż niestabilna. Słyszymy, co się dzieje na Krymie. Jest różna ocena, w którym miejscu powinien znaleźć się Krym. My jesteśmy za integralnością całej Ukrainy. Możemy też powiedzieć, że dobrze swoją rolę wypełnili Ministrowie Spraw Zagranicznych – Polski, Francji, Niemiec, dyplomacja europejska, że udało się ten przelew krwi powstrzymać. Szkoda, że wtedy, kiedy był czas na umowę stowarzyszeniową, nie daliśmy oferty, która byłaby konkurencyjna dla Ukrainy. Teraz konieczne jest pilne przedstawienie planu pomocy, planu pomocy realnej, ale jednocześnie szczodrej, zarówno gospodarczej jak i finansowej. Wiemy, że Rosja wycofała się z tego programu pomocy. Państwo ukraińskie w krótkim okresie może stracić płynność finansową. Może mieć problemy również z zadłużeniem wobec dostawców energii. To może skutkować problemami związanymi z przesyłem gazu do Europy za pomocą ukraińskiego systemu przesyłowego. Unia Europejska musi pokazać Ukraińcom, że się od nich nie odwraca, dlatego bezwzględne jest potrzebne wprowadzenie ruchu bezwizowego oraz zaprezentowanie długoterminowej perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Panie Komisarzu! Dziękuję Panu za to, co Pan powiedział, że umowa o stowarzyszeniu, o strefie wolnego handlu to nie jest ostateczna propozycja ze strony Unii Europejskiej. To jest dużo z Pańskiej strony. Poza pomocą gospodarczą i zaangażowaniem międzynarodowych i europejskich instytucji finansowych, potrzebna jest również współpraca energetyczna, wspólnota nie jest wystarczająca. I na koniec – są różne źródła pomocy: ta oficjalna instytucjonalna, ale są również samorządy, społeczeństwa obywatelskie, organizacje pozarządowe – one również mogą pomóc zrozumieć Ukrainie…”.

Oprac.: Kamil Górski

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?