Samorządowcy razem z leśnikami

Cis wyhodowany z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI został posadzony w Przedborowie. Nasadzenie było częścią obchodów Dnia Samorządowca i Leśnika. Wśród gości bawiących na terenie parku Nadleśnictwa Przedborów był Andrzej Grzyb.

Wspólne świętowanie samorządowców i leśników z powiatu ostrzeszowskiego nawiązuje do tradycji zapoczątkowanej przed wielu wielu laty. – Już przed wojną ówczesny starosta ostrzeszowski i nadleśniczy organizowali wspólne pikniki strzeleckie. Cieszę się, że po wielu latach udało nam się wrócić do tamtej pięknej tradycji organizując wspólnie Dzień Samorządowca i Leśnika w Przedborowie. Dzisiaj, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski ku pamięci posadziliśmy sadzonkę cisa z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI. Już w starożytności ludzie upamiętniali ważne wydarzenia sadząc właśnie cisa, bo jest to drzewo bardzo długowieczne, które może żyć ponad 2000 lat. Cis, z którego pozyskaliśmy nasiona rośnie w opactwie cystersów Henrykowie i ma w tej chwili 754 lata. W tym roku będziemy jeszcze sadzić kolejne dwie takie sadzonki cisa: z okazji 750-lecia Siedlikowa oraz 650-lecia miasta Mikstat. Z okazji Dnia Samorządowca i Leśnika życzę Państwu wszystkiego najlepszego, niech kontakt z naturą pozwoli Wam osiągnąć wewnętrzną harmonię, spokój, radość i szczęście  – mówił Wojciech Bąk, nadleśniczy Nadleśnictwa Przedborów zwracając się do burmistrzów, wójtów, radnych i urzędników oraz leśników zgromadzonych na Placu Pod Dębem w Przedborowie.

Współgospodarzem tegorocznego Dnia Samorządowca i Leśnika w Przedborowie był  Lech Janicki, starosta ostrzeszowski, a wśród gości byli także parlamentarzyści – posłanka Bożena Henczyca i europoseł Andrzej Grzyb – oraz Paweł Rajski, starosta ostrowski. W spotkaniu samorząd mikstacki reprezentowali radni: Renata Kędzia, Urszula Mikołajczyk-Machoł, Barbara Rasiak, Łukasz Dybul, Sławomir Kmiecik, Paweł Nowak, Damian Tokarek, Zbigniew Walczak oraz burmistrz Henryk Zieliński, sekretarz Grzegorz Pawlak i asystent burmistrza Tomasz Maciejewski.

Przed spotkaniem na Placu pod Dębem uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie odprawionym w kościele pw. św. Idziego w Przedborowie, a następnie przeszli do parku Nadleśnictwa Przedborów, gdzie został posadzony symboliczny cis. Gospodarze przygotowali także okolicznościową wystawę prezentującą zbiory papieskie z kolekcji Antoniego Filipowicza, zastępcy nadleśniczego.  Uczestnicy wysłuchali także prelekcji historycznej na temat początków państwa polskiego oraz koncertu zespołu muzyki dawnej Jubilo z Ostrzeszowa. Organizatorzy zadbali, żeby można było obejrzeć na ekranie na żywo transmisję z meczu Polska –Irlandia  Pn. na Euro 2016. Spotkanie zakończył koncert zespołu Andrzeja Cierniewskiego.

Przemysław Klimek, UM w Mikstacie

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?