Unia Europejska powinna rozważnie kształtować politykę spójności, przy większej współpracy z regionami i silniejszym wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw. Racjonalne podejście do wyzwań klimatycznych, uwzględniające m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii np. bioźródła czy alternatywne źródła gazu, może być impulsem do rozwoju, włączającego także obszary mniej zurbanizowane. – Andrzej Grzyb, 2010
Energia – UE wspierająca polską transformację energetyczną ku racjonalnej energetyce niskowęglowej, a docelowo bez węgla, stawiającej na OZE, efektywnej, zdrowszej i tańszej, dbając o impulsy ekonomiczne i nowe miejsca pracy m.in. w obszarach po górniczych. W walce ze smogiem wsparcie UE dla rozwoju ciepłownictwa, w miejsce spalania niskiej jakości opału czy śmieci. Walcząc ze smogiem w transporcie drogowym wsparcie UE dla elektromobilności, wodoru, zaawansowanych biopaliw i biogazu.
Poseł Andrzej Grzyb kształtuje prawo UE w zakresie energii i klimatu by zapewnić zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i dostosowanie do możliwości gospodarek europejskich.
ETS – System Handlu Emisjami w UE
W ramach prac nad polityką energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej poseł Andrzej Grzyb konsekwentnie dba by realizacja celów środowiskowych i klimatycznych łączyła się z ochroną i wzmocnieniem konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz kondycji przedsiębiorstw m.in. w Polsce, w tym polskiej chemii, przemysłu nawozowego, wapienniczego, stalowego, cementowego, materiałów ceramicznych i energetyki. Dotyczy to m.in. ETS, a więc handlu na terenie UE pozwoleniami na emisje gazów (CO2) – nieuniknionego przy działalności przemysłu. Bez możliwości emitowania gazów przemysł nie może funkcjonować. Z kolei emitowane gazy wpływają na klimat i zdrowie obywateli, stąd należy poszukiwać metod, zachęt do ograniczenia emitowania tych gazów, ale tak, by jednocześnie nie doprowadzić do likwidacji przemysłu i miejsc pracy. W 2014 roku poseł Grzyb wspierał sprzeciw wobec tzw. „backloadingu”, czyli czasowego zdjęcia z rynku pewnej ilości uprawnień do emisji CO2, co skutkować miało podniesieniem ich ceny. W 2015 roku zabiegał o racjonalny kształt powoływanej w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisji Gazami Cieplarnianymi (ETS) tzw. Rezerwy Stabilizacyjnej Rynku (MSR). W 2016 roku aktywnie uczestniczy w procesie kolejnej reformy systemu ETS, zabiegając o sprawiedliwy przydział darmowych uprawnień dla przedsiębiorstw zagrożonych przeniesieniem z terenu UE (tzw. Carbon Leakage), utrzymanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych, oraz ciepłownictwa czy korzystny kształt wsparcia dla polskiego sektora energetycznego. Między innymi dzięki jego zabiegom w ramach reformy zabezpieczone zostało ponad 12,5 mld Euro wsparcia UE dla transformacji ku czystszej energetyce w Polsce w ramach systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych ETS – w tym zwiększenie funduszu modernizacyjnego w ramach ETS z około 2 do 2.5 mld Euro.
„Dzięki jego zabiegom w ramach reformy zabezpieczone zostało ponad 12,5 mld Euro wsparcia UE dla transformacji ku czystszej energetyce w Polsce w ramach systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych ETS – w tym zwiększenie funduszu modernizacyjnego w ramach ETS z około 2 do 2.5 mld Euro”.
Dlaczego Polska powinna wejść na drogę transformacji energetycznej?
Poseł Grzyb jest współautorem opracowania dotyczącego konieczności transformacji energetycznej w Polsce.
http://biznesalert.pl/dlaczego-polska-wejsc-droge-transformacji-energetycznej-analiza/
W analizie tej, opiera się na danych dotyczących polskiego sektora elektroenergetycznego z których wynika, że do 2025 roku konieczne jest zastąpienie mniej więcej 1/3 obecnych mocy. Postuluje tam stopniowe zastępowanie mocy konwencjonalnych opartych na węglu poprzez Odnawialne Źródła Energii (wiatr – zarówno na morzu jak i na lądzie; biogaz), a także znaczące zwiększenie roli ciepłownictwa systemowego w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce. Docelowo znacząco ma spaść udział węgla w wytwarzaniu energii oraz wzrosnąć znaczenie OZE.
Zobacz również:
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA PONAD PODZIAŁAMI
PE potwierdza porozumienia z krajami UE ws. celów w energetyce
Parlament Europejski zagłosuje ws. celów OZE i biopaliw na rok 2030
Parlament Europejski: PSL za wsparciem energii odnawialnej
O energii odnawialnej w Wielkopolsce
Szkodliwy raport klimatyczno-energetyczny
Ustawa o OZE przyjęta przez Radę Ministrów