W najbliższy piątek 26.01. o godz. 11:00, w siedzibie redakcji Dziennika Gazety Prawnej (ul. Okopowa 58/72 w Warszawie, sala 707, piętro 7). odbędzie się debata pt: „CZYSTA ENERGIA DLA WSZYSTKICH EUROPEJCZYKÓW – PROSTA DROGA DO ENERGETYCZNEJ TRANSFORMACJI POLSKI I EUROPY CZY SKRĘT NA MANOWCE”.
Prowadzenie: Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarz DGP
Uczestnicy:
– prof. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego
– Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego
– Aleksander Śniegocki, Kierownik Projektu Energia i Klimat, WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich.
– Robert Cyglicki, Dyrektor Greenpeace Polska
Zagadnienia:
- Transformacja energetyczna a pakiet “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” – co musi się stać, by rynek energii w Europie został zdecentralizowany, a instytucja prosumenta przestała być tylko szczytnym hasłem, a stała się instytucją pozwalającą na niższe rachunki za prąd i walkę ze zmianami klimatu?
- Energetyka obywatelska – korzyści dla systemu energetycznego, czy zagrożenie dla energetycznych molochów? Co musi się znaleźć w dyrektywie o promocji odnawialnych źródłach energii (OZE), by prosumenci mieli łatwiej oraz by zachęcić mieszkańców UE do zaangażowania w energetykę obywatelską.
- Zmiany w prawie o funkcjonowaniu wewnętrznego rynku energii proponowane przez Komisję europejską mogą doprowadzić do sytuacji, w której wielcy energetyczni gracze zmonopolizują rynek, OZE zostaną zmarginalizowane, a państwa członkowskie wciąż będą dotować paliwa kopalne. Polska walczy o rynek mocy (mechanizm pozwalający na płacenie producentom energii nie tylko za jej wytwarzanie, ale i za gotowość do niego w szczycie) oparty na węglu. Z niego bowiem produkujemy 86 proc. energii elektrycznej i jesteśmy największym w UE producentem tego surowca. Jakie czynniki powinna brać pod uwagę Bruksela dając zielone światło na rynek mocy?
- Energetyka konwencjonalna a energetyka odnawialna – czy przy dzisiejszych regulacjach możliwe jest współdziałanie, czy raczej konkurencja i zmarginalizowanie jednej z opcji.
Zobacz również:
Czystsze powietrze w Polsce: Dyrektywa MCP, Narodowy Program Antysmogowy PSL
6 tysięcy drzew w ramach akcji Drzewo dla Polski
Czyste powietrze – rozwiązania UE – Andrzej Grzyb
Gospodarka cyrkulacyjna i czyste powietrze – Andrzej Grzyb honorowym gościem jubileuszowego ENVICONu
Parlament Europejski: PSL za wsparciem energii odnawialnej
Decyzja europarlamentu ws. biopaliw i wzrostu celu OZE zostanie zmieniona?