Sektor publiczny UE zainwestuje w czyste i nowoczesne pojazdy walcząc ze smogiem

Blisko dwie trzecie emisji powodujących smog pochodzi z transportu drogowego, dlatego dziś Parlament Europejski przyjął nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które zachęcą do inwestycji w czyste pojazdy i pomogą w zmniejszeniu skali tego problemu.

„Sektor publiczny potrzebuje czystych, energooszczędnych autobusów, ciężarówek i samochodów dostawczych, a europejski przemysł długofalowego impulsu innowacyjnego, który pozwoli mu stawić czoła globalnej konkurencji. Przyjęty dziś dokument o wspieraniu czystych pojazdów, stanowi odpowiedź na te wyzwania”, powiedział sprawozdawcą dokumentu poseł Andrzej Grzyb.

„Przyjmujemy ambitne cele, rozliczane na poziomie państw członkowskich ale realizowane głównie przez samorządy. Dlatego zadbaliśmy o elastyczność i dopasowanie do możliwości i aspiracji samorządów, by stymulować rozwój czystej komunikacji publicznej. Ważne, by za dyrektywą szło wsparcie z unijnego budżetu i europejskich instytucji”, dodał europoseł.

Cele w dyrektywie dotyczą pojazdów lekkich jak i ciężkich. Jednak główny efekt będzie miała na rynku autobusów, bo tu praktycznie wszystkie kupowane są przez zamówienia publiczne.

W UE mamy już championów, którzy rozwinęli technologie i z powodzeniem konkurują swoimi produktami na Europejskim i światowym rynku – reprezentuję Wielkopolskę i z dumą mogę stwierdzić, że nasz region może się pochwalić Solaris z Bolechowa koło Poznania, producentem nowoczesnych zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych, autobusów, które znajdują nabywców na całym świecie, m.in. również w Brukseli”, podkreśla poseł Grzyb.

Nowe regulacje będą musiały być stosowane do przetargów, które będą ogłaszane od drugiej połowy 2021 roku.

 

materiał: www2.eppgroup.eu

 

Andrzej Grzyb i Jerzy Buzek o czystym powietrzu i czystej energii dla Polski, dla Wielkopolski – podsumowanie co zrealizowano 2014-2019

Zobacz również:

Ostateczne głosowanie Parlamentu Europejskiego ws. dyrektywy posła Grzyba o wspieraniu czystych ekologicznie pojazdów w UE – mniej smogu z rur wydechowych, wsparcie nowoczesnych technologi w Europie

SMOG STOP – CIEPŁOWNICTWO – ZABEZPIECZONE WSPARCIE UE DLA MODERNIZACJI OGRZEWANIA KOMUNALNEGO W MIEJSCE TRUJACYCH STARYCH PIECÓW – ELEKTROMOBILNOŚĆ I BIOGAZ W TRANSPORCIE PUBLICZNYM

#DrzewoDlaPolski. Kto? Jak? Dlaczego?

Wyzwanie dla transportu publicznego. Nowe unijne przepisy w walce ze smogiem.

Ustalenia w sprawie dyrektywy o czystych pojazdach

Głosowanie w sprawie nisko- i zeroemisyjnych pojazdów

Efektywne rozwiązania dla czystego transportu publicznego w UE – debata w PE

35% – cel redukcji emisji CO2 dla samochodów, dobry dla klimatu i miejsc pracy

Sprawozdanie Andrzeja Grzyba do Dyrektywy o wspieraniu czystych ekologicznie pojazdów

Efektywne rozwiązania dla czystego transportu publicznego w UE

Czystsze powietrze w Polsce: Dyrektywa MCP, Narodowy Program Antysmogowy PSL

Smog: Jak przewietrzyć polskie miasta

Ochrona powietrza – MCP

©2022 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?