Sri Lanka. Zamachowcy doprowadzili do 8 wybuchów – poseł Grzyb potępia ataki i wzywa do wdrożenia rekomendacji PE w sprawie wolności religii na świecie

Sri Lanka została zaatakowana w niedzielę rano. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach – Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta. Do ataków przyznało się ISIS.

“To kolejny cios w niewinnych ludzi, który obrazuje zapętlającą się walkę i prześladowania na tle religijnym na świecie” skomentował Andrzej Grzyb poseł do PE, koordynator EPP ds Wolności Religii i Przekonań na Świecie, który od lat walczy o wolność religii i przekonań oraz lepszą ochronę Unii Europejskiej dla prześladowanych, w  szczególności chrześcijan.

Andrzej Grzyb potępia ataki i wzywa do szybkiego i pełnego wdrożenia rekomendacji Parlamentu Europejskiego przyjętych w styczniu tego roku z jego inicjatywy. Sprawozdanie “Wytyczne UE i mandat Specjalnego Wysłannika UE ws promocji wolności religii i wyznania poza UE” zawiera stanowisko PE ws. sytuacji wolności religii i przekonań na świecie oraz szereg rekomendacji, co do koniecznych zmian polityk w tym obszarze dla poprawy skuteczności UE.

Przyjęte sprawozdanie przedstawia m.in. rekomendacje, co do przyszłości mandatu Specjalnego Wysłannika UE ds. FoRB, lepszego wykorzystania przyjętych przez Radę Wytycznych UE czy kwestii wsparcia dedykowanych projektów z obecnego i przyszłego wieloletniego budżetu UE. Wynegocjowane przez posła Grzyba stanowisko PE, które wspierała petycja obywateli państw UE, podpisana w krótkim czasie przez ponad 56 tyś osób, zostało pozytywnie ocenione przez Specjalnego Wysłannika UE ds. Wolności Religii i Przekonań oraz m.in. przez Biskupów Katolickich zrzeszonych w Konferencji Episkopatów Państw UE COMECE.

„Sytuacja wolności religii i przekonań na świecie jest dramatyczna i stale się pogarsza – XXI wiek, naznaczony u progu wydarzeniami 11 września, jest wiekiem instrumentalizacji religii dla celów politycznych. Walczymy o wolność religii i przekonań dla wszystkich, by ci, którzy są prześladowani najbardziej, najbardziej skorzystali. Od lat, twarde dane pokazują, że najliczniej prześladowaną grupą religijną na świecie są Chrześcijanie. Cierpień i prześladowań doświadczają wyznawcy wielu religii i przekonań” – Andrzej Grzyb.

Zobacz również:

Ochrona prześladowanych chrześcijan o wolność religii i przekonań na świecie

Poseł Grzyb upomina się o Chrześcijan

#WeAreN – Solidarni z prześladowanymi Chrześcijanami

Apel o pomoc dla chrześcijan i recenzja działań UE na rzecz praw człowieka i demokracji w 2013 – Andrzej Grzyb w debacie planarnej

Zbrodnie na Chrześcijanach to ludobójstwo – debata

100 milionów Chrześcijan prześladowanych na świecie

Prześladowania chrześcijan – debata w Strasburgu

Andrzej Grzyb o rocznym sprawozdaniu dotyczącym praw człowieka i demokracji na świecie. Dyskusja w Strasburgu

Roczny raport o Prawach Człowieka i demokracji na Świecie. Podsumowanie Andrzeja Grzyba w Strasburgu.

Więcej -> tutaj

 

żródło: WP wiadomości (https://wiadomosci.wp.pl)

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?